WSTĘP
ROZDZIAŁ I. TEORETYCZNE ASPEKTY SPOŁECZEŃSTWA
1.1. Istota i pojęcie społeczeństwa
1.2. Rozwój teorii społeczeństwa
1.3. Zróżnicowanie podsystemów społecznych
1.4. Klasy i warstwy społeczne
1.5. Grupa społeczna wobec działań zbiorowych
ROZDZIAŁ II. MIEJSCE ZWIĄZKÓW ZAWODOWYCH WE WSPÓŁCZESNYM SPOŁECZEŃSTWIE
2.1. Pojęcie związku zawodowego
2.2. Ewolucja celów i działań związków zawodowych
2.3. Główne modele ruchu zawodowego
2.4. Rola syndykalizmu w kształtowaniu się związków zawodowych
2.5. Funkcjonowanie związków zawodowych w świetle prawa pracy
ROZDZIAŁ III. PODSTAWY METODOLOGICZNE BADAŃ WŁASNYCH
3.1. Przedmiot i cel badań
3.2. Problemy i hipotezy badawcze
3.3. Metody i techniki badań
3.4. Organizacja badań i charakterystyka grupy badawczej
ROZDZIAŁ IV. ROLA SPOŁECZNA ZWIĄZKÓW ZAWODOWYCH W ŚWIETLE WYNIKÓW BADAŃ WŁASNYCH
4.1. Analiza i synteza wyników badań własnych
4.2. Podsumowanie i wnioski
ZAKOŃCZENIE
BIBLIOGRAFIA
SPIS TABEL I RYSUNKÓW
Wstęp
Związki zawodowe są organizacjami, które reprezentują interesy pracowników i chronią ich prawa na miejscu pracy. Związki zawodowe powstały jako odpowiedź na potrzeby pracowników, którzy szukali sposobu na zabezpieczenie swoich interesów w warunkach zdominowanych przez właścicieli i pracodawców.
Związki zawodowe odgrywają ważną rolę w społeczeństwie, ponieważ pomagają pracownikom uzyskać lepsze warunki pracy, wyższe wynagrodzenie i lepsze bezpieczeństwo zatrudnienia. Związki zawodowe także pomagają pracownikom uzyskać lepsze standardy i praktyki zawodowe, a także umożliwiają im uczestnictwo w procesie podejmowania decyzji, które ich dotyczą.
Związki zawodowe są również ważne dla demokracji i równości społecznej. Poprzez reprezentowanie interesów pracowników, związki zawodowe wzmacniają pozycję słabszych grup społecznych i zapewniają, że ich głos jest słyszany w debacie publicznej.
Związki zawodowe odgrywają ważną rolę w społeczeństwie poprzez reprezentowanie interesów pracowników, chronienie ich praw i umożliwianie im uczestnictwa w procesie podejmowania decyzji. Związki zawodowe są ważne dla zapewnienia równości i sprawiedliwości w społeczeństwie i zabezpieczenia interesów pracowników.
Praca będzie posiadać 4 rozdziały – w tym I i II to teoretyczny.
Ramy pierwszego i drugiego rozdziału – w rozdziale I należy opisać: zbiorowości, zrzeszenia, grupy społeczne, organizacje, ruch społeczny, związek zawodowy (od ogółu do szczegółu). W drugim rozdziale należy opisać rozwój społeczeństw industrialnych i postindustrialnych określić w nich miejsce związków zawodowych, a następnie rys historyczny związków zawodowych. To są punkty na których należy oprzeć pracę w dwóch pierwszych rozdziałach.
III rozdział to metodologia z projektem badawczym (w bibliografii pozycji z metodologii: Sołomy, Gruszczyńskiego i Nachmiasa), Rozdział IV – analiza, prezentacja, omówienie wyników badań własnych.
Odnośnie literatury to m.in. Encyklopedia Socjologii, Słownik Socjologiczny,publikacje z socjologii pracy prof Jachera, Socjologia małe struktury społeczne J. Turowski, Socjologia: analiza społeczna P. Sztompka, Społeczeństwo w procesie zmian, Zarys socjologii ogólnej Dyoniziak, Iwanicki.
Jeśli szukacie na wzór całej pracy magisterskiej to dużego wyboru możecie spodziewać się w serwisie prace magisterskie z prawie wszystkich kierunków: od administracji po zarządzanie zasobami ludzkimi.