Plan mgr
Wstęp
Rozdział I. Proces zarządzania w teorii organizacji
1.1. Pojęcie organizacji
1.2. Zarządzanie organizacją
1.2.1. Zarządzanie
1.2.2. Kierowanie
1.2.3. Przywództwo
Rozdział II. Style zarządzania organizacjami
2.1. Ogólna charakterystyka stylów kierowania
2.2. Kryteria podziału i typologia stylów kierowania
2.3. Kierunki (szkoły) zarządzania a style kierowania
2.4. Podstawowe uwarunkowania wyboru stylu kierowania
Rozdział III. Zarządzanie przez motywowanie
3.1. Pojęcie motywacji
3.2. Formy motywacji
3.3. Funkcje motywacji
3.4. Motywacja a oczekiwania pracowników
Rozdział IV. Zarządzanie przez motywowanie – doświadczenia Firmy X
4.1. Charakterystyka Firmy X
4.2. Polityka personalna Firmy X
4.3. Motywacja pracowników w Firmie X
4.4. Ocena i podsumowanie motywacji pracowników w Firmie X
Zakończenie
Bibliografia
Spis tabel
Spis rysunków
Aneks
Wstęp
Zarządzanie organizacjami jest procesem, który polega na planowaniu, organizowaniu, koordynowaniu i kontrolowaniu działań podejmowanych w celu osiągnięcia zamierzonych celów. W ramach tego procesu, menedżerowie i liderzy stosują różne style zarządzania, które mają wpływ na motywację pracowników oraz na efektywność działania organizacji.
Celem niniejszej pracy jest przedstawienie i omówienie stylu zarządzania przez motywowanie na przykładzie Firmy X. W ramach pracy zostanie przeprowadzona analiza pojęcia organizacji oraz procesu zarządzania organizacją. Następnie zostaną omówione różne style zarządzania organizacjami, w tym kryteria ich podziału i typologia, a także uwarunkowania wyboru danego stylu kierowania.
W kolejnej części pracy zostanie omówiona koncepcja zarządzania przez motywowanie, w tym pojęcie motywacji, formy motywacji, funkcje motywacji oraz związek motywacji z oczekiwaniami pracowników. W dalszej części pracy zostanie przedstawiona charakterystyka Firmy X, w tym jej polityka personalna oraz doświadczenia związane z zarządzaniem przez motywowanie pracowników.
Na podstawie przeprowadzonej analizy zostanie dokonana ocena i podsumowanie skuteczności stosowania stylu zarządzania przez motywowanie w Firmie X. Praca zawiera również bibliografię, spis tabel oraz spis rysunków.
Zarządzanie przez motywowanie jest jednym z najskuteczniejszych stylów zarządzania organizacjami, które pozwala na osiągnięcie lepszych wyników poprzez zmotywowanie pracowników do osiągania zamierzonych celów. W kontekście zmieniającego się otoczenia biznesowego oraz coraz większej konkurencji, wybór właściwego stylu zarządzania oraz odpowiedniej polityki personalnej stanowią klucz do sukcesu każdej organizacji.
Rozdział I. Proces zarządzania w teorii organizacji
Rozdział rozpoczyna się od przedstawienia pojęcia organizacji oraz jej cech charakterystycznych. Następnie zostanie omówiony proces zarządzania organizacją, a w szczególności trzy podejścia do zarządzania, tj. zarządzanie, kierowanie i przywództwo.
W ramach omówienia pojęcia organizacji zostaną przedstawione różne definicje tego pojęcia, a także cechy charakterystyczne organizacji, takie jak cel, struktura, kultura, relacje międzyludzkie czy władza.
Następnie zostanie omówiony proces zarządzania organizacją, który składa się z planowania, organizowania, koordynowania i kontrolowania działań podejmowanych w celu osiągnięcia zamierzonych celów. W ramach tego procesu, menedżerowie i liderzy wykorzystują różne podejścia do zarządzania, takie jak zarządzanie, kierowanie i przywództwo, które zostaną omówione bardziej szczegółowo.
Rozdział II. Style zarządzania organizacjami
W rozdziale drugim zostaną przedstawione różne style zarządzania organizacjami, w tym ich ogólna charakterystyka, kryteria podziału i typologia, a także kierunki (szkoły) zarządzania a style kierowania. Ponadto zostaną omówione podstawowe uwarunkowania wyboru stylu kierowania oraz czynniki wpływające na skuteczność stosowania danego stylu.
W ramach omówienia charakterystyki stylów zarządzania, zostaną przedstawione cztery podstawowe style kierowania: autokratyczny, demokratyczny, laissez-faire oraz zarządzanie przez motywowanie.
Następnie zostaną przedstawione kryteria podziału i typologia stylów kierowania, a także związki między kierunkami (szkołami) zarządzania a stylem kierowania. W ramach omówienia uwarunkowań wyboru stylu kierowania zostaną przedstawione takie czynniki jak cechy organizacji, charakterystyka zadań, umiejętności menedżerskie oraz oczekiwania pracowników.
Rozdział III. Zarządzanie przez motywowanie
W rozdziale trzecim zostanie przedstawione podejście do zarządzania przez motywowanie. W ramach omówienia pojęcia motywacji zostaną przedstawione różne definicje oraz formy motywacji. Następnie zostaną omówione funkcje motywacji oraz jej wpływ na oczekiwania pracowników.
Zostaną również przedstawione różne teorie motywacji, takie jak teoria potrzeb Maslowa, teoria oczekiwań Vrooma, teoria motywacji Herzberga oraz teoria teorii X i Y McGregora.
Rozdział IV. Zarządzanie przez motywowanie – doświadczenia Firmy X
W rozdziale czwartym zostanie przedstawiona charakterystyka Firmy X, w tym jej polityka personalna oraz doświadczenia związane z zarządzaniem przez motywowanie pracowników. W ramach omówienia charakterystyki Firmy X zostaną przedstawione takie elementy jak branża, rozmiar, struktura organizacyjna oraz cele firmy.
Następnie zostanie przedstawiona polityka personalna Firmy X, w tym system wynagradzania, szkolenia i rozwój pracowników oraz programy motywacyjne. W szczególności zostanie omówione, jak Firmy X stosuje zarządzanie przez motywowanie, czyli jakie formy motywacji są wykorzystywane oraz w jaki sposób są one realizowane.
W dalszej części rozdziału zostanie dokonana ocena i podsumowanie skuteczności stosowania stylu zarządzania przez motywowanie w Firmie X. Na podstawie analizy zostaną przedstawione zarówno zalety, jak i ograniczenia tego stylu zarządzania.
Zakończenie
W końcowym rozdziale zostaną przedstawione wnioski i podsumowanie dotyczące zarządzania przez motywowanie na przykładzie Firmy X. W ramach podsumowania zostaną przedstawione główne zalety i ograniczenia stosowania tego stylu zarządzania, a także podsumowanie wyników badań dotyczących motywacji pracowników w Firmie X.
Niniejsza praca ma na celu przedstawienie i omówienie stylu zarządzania przez motywowanie na przykładzie Firmy X. Celem pracy jest przedstawienie w jaki sposób firma wykorzystuje motywowanie pracowników w celu osiągnięcia lepszych wyników oraz przedstawienie oceny skuteczności stosowania tego stylu zarządzania. Praca ma na celu pomóc czytelnikom w zrozumieniu znaczenia stylu zarządzania przez motywowanie oraz wskazania na czynniki wpływające na jego skuteczność.
Jeśli szukacie na wzór całej pracy magisterskiej to dużego wyboru możecie spodziewać się w serwisie prace magisterskie z prawie wszystkich kierunków: od administracji po zarządzanie zasobami ludzkimi.