Harmonizacja polskiego ustawodawstwa celnego z prawem wspólnotowym

5
(1)

 Wstęp

Rozdział I. Prawo celne w systemie prawa
1. Zasady i funkcje prawa celnego
2. Związki prawa celnego z prawem podatkowym
3. Pojęcie i rodzaje ceł
4. Procedury i zwolnienia

Rozdział II. Ewolucja polskiego prawa celnego
1. Prawo celne w okresie I Rzeczpospolitej
2. Prawo celne w II Rzeczpospolitej]
3. Prawo celne w latach 1945-1997
3.1. Prawo celne z 1961 roku
3.2. Prawo celne z 1975 roku
3.3. Prawo celne z 1989 roku
4. Aktualne regulacje w polskim prawie celnym

Rozdział III. Zarys wspólnotowego prawa celnego
1. Prawo Unii Europejskiej
2. System finansowy Unii Europejskiej
3. Strefa wolnego handlu i wolności rynku wewnętrznego
4. Regulacje prawa wspólnotowego w zakresie prawa celnego

Rozdział IV. Etapy harmonizacji polskiego ustawodawstwa celnego z prawem wspólnotowym
1. Przesłanki i założenia harmonizacji prawa celnego
2. Wstępna realizacja Układu Europejskiego w sferze celnej
3. Realizacja zadań Białej Księgi
4. Strategia działania Polskiej Administracji Celnej
5. Wnioski

Zakończenie
Bibliografia
Spis tabel i rysunków

Wstęp

Począwszy od lat 90. XX wieku, proces integracji Polski z Unią Europejską domagał się istotnych zmian i przystosowań w wielu aspektach społeczno-gospodarczych i politycznych. Jeden z kluczowych obszarów, które wymagały tych zmian, to prawo celne – elementarny filar polityki gospodarczej i handlowej każdego państwa. W związku z naszym wejściem do Unii Europejskiej w 2004 roku, Polska była zobowiązana dostosować swoje ustawodawstwo celne do prawa wspólnotowego. Niniejsza praca ma na celu zbadanie procesu harmonizacji polskiego prawa celnego z prawem Unii Europejskiej.

Rozdział pierwszy skupi się na określeniu miejsca prawa celnego w systemie prawa. Zbadamy zasady i funkcje prawa celnego, związki z prawem podatkowym, pojęcie i rodzaje ceł, a także procedury celne i zwolnienia.

W rozdziale drugim przyjrzymy się ewolucji polskiego prawa celnego, zaczynając od I Rzeczpospolitej, poprzez II Rzeczpospolitą, a następnie omawiając prawo celne w latach 1945-1997, aż po aktualne regulacje.

Rozdział trzeci będzie dotyczył zarysu wspólnotowego prawa celnego. Zbadamy prawo Unii Europejskiej, system finansowy Unii Europejskiej, strefę wolnego handlu i wolności rynku wewnętrznego, oraz regulacje prawa wspólnotowego w zakresie prawa celnego.

Ostatni, czwarty rozdział skupi się na procesie harmonizacji polskiego ustawodawstwa celnego z prawem wspólnotowym. Przyjrzymy się przesłankom i założeniom harmonizacji, wstępnej realizacji Układu Europejskiego w sferze celnej, realizacji zadań Białej Księgi, strategii działania Polskiej Administracji Celnej, a na końcu sformułujemy wnioski na podstawie przeprowadzonych analiz.

Niniejsza praca ma na celu przeprowadzenie wszechstronnej analizy procesu harmonizacji polskiego prawa celnego z prawem wspólnotowym. Wierzymy, że szczegółowe zrozumienie tego procesu przyczyni się do lepszego zrozumienia ogólnej natury i konsekwencji integracji Polski z Unią Europejską.

Jeśli szukacie na wzór całej pracy magisterskiej to dużego wyboru możecie spodziewać się w serwisie prace magisterskie z prawie wszystkich kierunków: od administracji po zarządzanie zasobami ludzkimi.

image_pdf

Jak oceniasz ten plan pracy?

Kliknij i oceń go!

Średnia ocena 5 / 5. Oddanych głosów: 1

Nikt jeszcze nie oceniał tego planu. Bądź pierwszy!