Wstęp
Rozdział I. Pojęcie i istota kapitału ludzkiego
1.1. Istota pracy ludzkiej
1.2. Pojęcie zarządzania zasobami ludzkimi
1.3. Rola zasobów ludzkich w kreowaniu wartości firmy
1.4. Kapitał ludzki jako kluczowy element procesu zarządzania wiedzą
Rozdział II. Fundusze Unii Europejskiej dostępne dla Polski
2.1. Polityka strukturalna UE a polskie oczekiwania
2.2. Cele programów europejskich
2.3. Fundusze strukturalne
2.4. Inne środki europejskie na rozwój kapitału ludzkiego
Rozdział III. Charakterystyka Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich
3.1. Ogólna charakterystyka SPO RZL
3.2. Adresaci pomocy i skutki realizacji SPO RZL
3.3. Wysokość planowanego dofinansowania i budżet programu
3.4. Priorytety i działania w ramach SPO RZL
Rozdział IV. Wykorzystanie środków europejskich z SPO RZL w latach 2014-2016
4.1. Postęp realizacji SPO RZL w 2014 roku
4.2. Postęp realizacji SPO RZL w 2015 roku
4.3. Postęp realizacji SPO RZL w 2016 roku
4.4. Wykorzystanie środków z funduszy strukturalnych w Polsce i w nowych państwach członkowskich UE w latach 2014-2016
4.5. Wnioski
Zakończenie
Bibliografia
Spis rysunków i tabel
Wstęp
W dobie globalizacji i rosnącej konkurencji na rynkach światowych, kapitał ludzki staje się kluczowym czynnikiem sukcesu zarówno dla przedsiębiorstw, jak i całych gospodarek. Wykorzystanie środków europejskich na rozwój kapitału ludzkiego w Polsce stanowi istotny element polityki społeczno-gospodarczej kraju. Celem niniejszej pracy jest ocena wykorzystania środków europejskich w rozwoju kapitału ludzkiego w Polsce oraz analiza skutków realizacji Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich (SPO RZL).
Rozdział pierwszy dotyczy pojęcia i istoty kapitału ludzkiego. Przedstawione zostaną m.in. istota pracy ludzkiej, pojęcie zarządzania zasobami ludzkimi, rola zasobów ludzkich w kreowaniu wartości firmy oraz kapitał ludzki jako kluczowy element procesu zarządzania wiedzą.
Drugi rozdział skupia się na funduszach Unii Europejskiej dostępnych dla Polski. Omówione zostaną polityka strukturalna UE, cele programów europejskich, fundusze strukturalne oraz inne środki europejskie na rozwój kapitału ludzkiego.
Trzeci rozdział przedstawia charakterystykę Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich. Omówione zostaną ogólna charakterystyka SPO RZL, adresaci pomocy i skutki realizacji SPO RZL, wysokość planowanego dofinansowania i budżet programu oraz priorytety i działania w ramach SPO RZL.
Czwarty rozdział dotyczy wykorzystania środków europejskich z SPO RZL w latach 2014-2016. Przedstawione zostaną postępy realizacji SPO RZL w poszczególnych latach, wykorzystanie środków z funduszy strukturalnych w Polsce i w nowych państwach członkowskich UE oraz wnioski z analizy efektywności wykorzystania środków.
W zakończeniu pracy zostaną podsumowane główne wnioski wynikające z analizy wykorzystania środków europejskich w rozwoju kapitału ludzkiego w Polsce. Sformułowane zostaną rekomendacje dotyczące dalszych działań mających na celu efektywne wykorzystanie funduszy europejskich oraz zwiększenie poziomu kapitału ludzkiego w Polsce.
Bibliografia pracy będzie obejmować pozycje literaturowe, zarówno polskie jak i zagraniczne, opracowania naukowe, artykuły z czasopism, akty prawne oraz źródła internetowe. Wykorzystane źródła mają na celu przedstawienie aktualnego stanu wiedzy.
Jeśli szukasz fachowej pomocy w napisaniu pracy to polecamy serwis: pisanie prac z wielu kierunków przez specjalistów w danej branży.