Miejsce Giełdy Papierów Wartościowych w gospodarce rynkowej

5
(2)

PLAN PRACY MAGISTERSKIEJ

TEMAT

MIEJSCE GIEŁDY PAPIERÓW WARTOŚCIOWYCH W GOSPODARCE RYNKOWEJ

Wstęp

Rozdział I. Rynek kapitałowy jako jeden z najważniejszych segmentów gospodarki rynkowej

1.1. Pojęcie i klasyfikacja rynków finansowych

1.2. Rynek kapitałowy jako część rynku finansowego

1.3. Prawne podstawy funkcjonowania rynku kapitałowego

1.4. Giełda jako podstawowy element rynku kapitałowego

1.5. Rodzaje giełd

Rozdział II. Charakterystyka Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie

2.1. Historia GPW w Warszawie

2.2. Istota i funkcje GPW

2.3. Organizacja GPW

2.4. Instytucje i uczestnicy obrotu giełdowego

2.5. Instrumenty notowane na GPW w Warszawie

2.5.1. Instrumenty kasowe(akcje, obligacje, prawa poboru, prawa pierwszeństwa, prawa do akcji, certyfikaty inwestycyjne)

2.5.2. Instrumenty pochodne (kontrakty terminowe, opcje, warranty)

Rozdział III. Procedura wprowadzania spółki na Giełdę Papierów Wartościowych

3.1. Warunku dopuszczeń spółek do wejścia na GPW

3.2. Proces przygotowawczy spółki do debiutu na GPW

3.3. Klucz do sukcesu na GPW

3.4. Korzyści z wprowadzenia spółki na GPW

3.5. Obawy związane z wejściem do obrotu giełdowego

Rozdział IV. Znaczenie wejścia przedsiębiorstwa HELIO na Giełdę Papierów Wartościowych

4.1. Początki funkcjonowania zakładu produkcyjnego

4.2. Debiut spółki HELIO na warszawskiej GPW

4.3. Rozwój przedsiębiorstwa jako spółki akcyjnej

4.4. Znaczenie wejścia spółki na giełdę

4.5. Prognozy na przyszłość HELIO S.A.

Zakończenie

Bibliografia

Spis rysunków

Spis tabel

Giełda Papierów Wartościowych (GPW) w Warszawie powstała w 1991 roku, jako nowa instytucja rynkowa tworzonego w warunkach transformacji systemowej rynku kapitałowego. Aktualny stopień rozwoju polskiego rynku giełdowego oraz uwarunkowania otoczenia gospodarczego związane z integracją europejskich rynków finansowych pozwoliły na wyznaczenie nowego planu rozwoju warszawskiej Giełdy – adekwatnego zarówno do potencjału samego rynku, jak i oczekiwań polskiej gospodarki.

W drugiej połowie 2006 roku Giełda określiła swój główny cel na najbliższe lata. Jest nim:
Stworzenie regionalnego, środkowoeuropejskiego centrum obrotu instrumentami finansowymi, z GPW jako wiodącym elementem tego centrum.

Warszawska Giełda dążyć będzie do przyciągania na swój parkiet spółek z krajów sąsiednich i do osiągnięcia takiej masy krytycznej notowanych papierów udziałowych, która przesądzi o przyszłej, wiodącej roli GPW w regionie Europy środkowo-Wschodniej.

Celem Giełdy Papierów Wartościowych jest, aby jak najwięcej przedsiębiorstw działających w obszarze gospodarczym określanym jako CEE, pozyskiwało kapitał poprzez rynek giełdowy usytuowany w Warszawie. Taka definicja celu oznacza, że ważniejsze jest, aby jak najwięcej dobrych firm zarejestrowanych w krajach tego regionu było notowanych na GPW aniżeli kupowanie udziałów w innych giełdach. Ten drugi kierunek działań również jest możliwy, o ile stanowił będzie krok w kierunku stworzenia skonsolidowanego regionalnego centrum giełdowego.

Kluczowe warunki realizacji celu strategicznego
Powodzenie projektu stworzenia skonsolidowanego regionalnego centrum obrotu wokół warszawskiej Giełdy zależeć będzie od spełnienia kluczowych warunków. Najważniejsze z nich to:

  1. Konkurencyjność polskiego rynku giełdowego w obliczu międzynarodowej konkurencji między rynkami kapitałowymi w zakresie przyciągania inwestycji i kapitału.
  2. Innowacyjność w procesie wzmacniania rynku.
  3. Atrakcyjność rynku giełdowego dla przedsiębiorstw i dla inwestorów, jako mechanizmu alokacji i pozyskiwania kapitału oraz zajmowania pozycji rynkowej.

W interesie całej gospodarki jest budowanie otoczenia regulacyjnego sprzyjającego rynkowi. Dotyczy to z jednej strony regulacji podatkowych, które mogą się przekładać na wymierne efekty gospodarcze, z drugiej przepisów prawa odnoszących się bezpośrednio do rynku giełdowego. Giełda będzie inicjowała i zabiegała o uproszczenie procedur dopuszczeniowych oraz o takie rozwiązania legislacyjne, które sprawią, że koszt pozyskania kapitału poprzez warszawską Giełdę będzie konkurencyjny w stosunku do innych giełd. Dotyczy to nie tylko opłat ponoszonych na rzecz giełdy i krajowego depozytu, ale sumę całej obsługi poprzedzającej debiut giełdowy.

Jeśli szukacie na wzór całej pracy magisterskiej to dużego wyboru możecie spodziewać się w serwisie prace magisterskie z prawie wszystkich kierunków: od administracji po zarządzanie zasobami ludzkimi.

image_pdf

Jak oceniasz ten plan pracy?

Kliknij i oceń go!

Średnia ocena 5 / 5. Oddanych głosów: 2

Nikt jeszcze nie oceniał tego planu. Bądź pierwszy!